prezydent-margonin

  W piątek 5 lipca do Margonina przybył Prezydent RP Andrzej Duda.

  Ponad tygodniowe intensywne przygotowania zwieńczyło otwarte spotkanie z mieszkańcami powiatu chodzieskiego jakie miało miejsce na Rynku w Margoninie. Dwa tysiące osób zgromadzonych na rynku oklaskami powitało Głowę Państwa Polskiego. Kolumna prezydencka punktualnie o 16:45 pojawiła się na Margonińskim Rynku. Prezydenta powitał gospodarz Gminy Burmistrz Janusz Piechocki wraz z dziewczynkami w strojach pałuckich, które wręczyły dostojnemu gościowi bukiet kwiatów. Następnie Prezydent udał się w miejsce szczególne dla wszystkich mieszkańców, pod Pomnik Poległym za wolność, aby tam pokłonić się bohaterom walk o wolność ojczyzny. Wieniec od Narodu Polskiego Prezydent złożył w towarzystwie wojskowej asysty honorowej garnizonu Piła oraz przy dźwiękach pieśni "Śpij kolego".

  W słowach powitania Burmistrz wskazał na szczególny moment w historii małej gminy Margonin, do której przybywa najdostojniejszy z gości. Na kilka godzin to Margonin nie Warszawa, nie Kraków czy Poznań staje się stolicą Polski bo w osobie Prezydenta RP jest obecny cały majestat Rzeczpospolitej. Burmistrz dziękował mieszkańcom za liczne przybycie i prawdziwie patriotyczna postawę, że mimo różny poglądów, przekonań czy sympatii wszyscy włączyli się w ogromne święto jakim jest wizyta Głowy Państwa. Burmistrz zachęcał w przemówieniu do wizyty w Radwankach w miejscu pamiętnych krwawych bitew. Co ciekawe kolumna Prezydencka niespodziewanie i w sposób nieplanowany zatrzymała się w Radwankach i Prezydent w poruszającym geście oddał hołd bohaterom także tamtych wydarzeń. W przemówieniu Prezydent dziękował, za życzliwe i ciepłe przyjęcie. Mówił, że ambicją władzy jest aby owoce rozwoju dzielić sprawiedliwie w społeczeństwie stąd program 500+ i inne programy społeczne. Prezydent wskazał na konieczność dalszego gonienia krajów zachodnich w rozwoju tak aby Polacy mogli godnie zarabiać. Po zakończonym przemówieniu Prezydent przeszedł do sektorów, gdzie zgromadzili się mieszkańcy, aby tam wspólnie z nim rozmawiać. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie albo uścisną dłoń Głowy Państwa. Wielu mieszkańców było wyraźnie wzruszonych, że Prezydent przybył do nich i mógł się z nimi spotkać. Ostatnim punktem pobytu w Margoninie była wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy Margonin, gdzie Prezydent spotkał się z zaproszonymi gośćmi, wśród których byli samorządowcy z Powiatu Chodzieskiego, osoby zasłużone dla Gminy Margonin, posłowie, szefowie instytucji państwowych. Prezydenta powitał burmistrz Janusz Piechocki, który podkreślił wagę tego wydarzenia dla całej społeczności Gminy. Prezydent nawiązał do swojego prywatnego pobytu w Margoninie sprzed ponad 20 laty, gdzie nad jeziorem spędzał krótkie wakacje.

  Przed spotkaniem na sali sesyjnej Urzędu, Prezydent Duda udał się do gabinetu burmistrza, gdzie przeprowadził kurtuazyjną rozmowę z burmistrzem Januszem Piechockim i zastępcą burmistrza Łukaszem Malczewskim. Opuszczając gminę Margonin Prezydent niespodziewanie zatrzymał się w Radwankach, gdzie złożył wieniec i oddał hołd bohaterom walk z lutego 1919 roku. Prezydentowi do samego końca towarzyszył burmistrz Janusz Piechocki, który w Radwankach podkreślał, że to osobista decyzja Pana Prezydenta obecność w tym miejscu. Wizytę Prezydenta w Margoninie obsługiwało kilkudziesięciu dziennikarzy, wozy transmisyjne największych stacji TVP, Polsat, TVN, Polskiego Radia, RMF FM. Informacje o wydarzeniu i pobycie Głowy Państwa w Margoninie trafiły do wszystkich dzienników i kanałów informacyjnych.

  fot. Barbara Wicher


  Zobacz także