Niezapomniany koncert w Margoninie

  W sobotę i niedzielę Margoniński rynek opanowały najlepsze Orkiestry Dęte. II edycja Pałuckiego festiwalu orkiestr miała inną formułę niż ubiegłoroczna, gdyż tym razem postawiono na koncerty. Odbywający się pod egidą Niepodległej festiwal był częścią obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  Stąd też program festiwalu w przeważającej części dotykał tematyki patriotycznej. Otwierając festiwal burmistrz Margonina Janusz Piechocki zwracał uwagę na szczególne daty jakie stoją przed nami. 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100 rocznica wybuchu Powstania zobowiązują do pielęgnowania pamięci i tradycji. Burmistrz wyraził także nadzieję, że festiwal na stałe będzie częścią programu kulturalnego Margonina jako oferta, która znajduje liczne grono odbiorców.

  W sobotę przed publicznością jako pierwsza zaprezentowała się Akademicka Orkiestra Dęta z Olsztyna. W jej składzie są studenci warmińskich uczelni, którzy wzbudzili duży entuzjazm prawie 400 widzów zgromadzonych przed sceną. Następnie w niezapomnianym koncercie, który na długo pozostanie w pamięci widzów zaprezentowała się w występująca w pełnym składzie, z wokalistami Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej z Gdyni pod dowództwem komandora Macieja Budzińskiego. To jedna z najlepszych orkiestr w Polsce, której przyjazd do Margonina i w ogóle do wielkopolski był wyjątkowy. W czasie poruszającego koncertu można było usłyszeć m.in. „Biały Krzyż”czy też „Dziwny jest ten Świat”. Ponadto wiązanka patriotycznych pieśni z Legionami oraz Pierwszą Brygadą wzbudziła gromkie brawa publiczności. Zgodnie z tradycją festiwalu orkiestry uświetniają także msze święte w parafiach na terenie Gminy Margonin. Zapewne do historii przejdzie wieczorny występ orkiestry marynarki wojennej w margonińskiej świątyni w czasie mszy w intencji ojczyzny.

  W niedzielę festiwal otworzył występ Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego PAK z Konina. Orkiestra wcześniej wystąpiła w kościele w Żoniu, gdzie ubogaciła oprawę mszy świętej. W popołudniowym koncercie dała się zapamiętać z bardzo dobrej strony, grając utwory patriotyczne oraz rozrywkowe. Orkiestra, której kapelmistrzem jest Mirosław Pacześny wzbudziła ogromny entuzjazm kilkuset widzów. Ubrani w górnicze stroje muzycy zagrali wspaniały koncert, który momentami porywał publiczność do wspólnego śpiewania. Jako ostatnia wystąpiła znakomita warszawska Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji. To także jedna z najlepszych orkiestr, która zapewnia oprawy muzyczne centralnych uroczystości państwowych. Znakomity występ na rynku, a następnie w świątyni podczas wieczornej mszy świętej także przejdzie do historii Margonina. Orkiestra pod dowództwem mł inspektora Janusza Trzepizura dała znakomity koncert zarówno pieśni patriotycznych jak i rozrywkowych. Jeszcze nigdy Margonin nie gościł tak znakomitych orkiestr tak wysokiej klasy, co docenili obecni na rynku widzowie. Wśród gości byli samorządowcy z burmistrzem Januszem Piechockim i Jerzym Tobołą na czele. Obecny był także poseł na Sejm RP Grzegorz Piechowiak, który pomógł w sprowadzeniu orkiestry policyjnej do Margonina.

   


  Zobacz także