Margonin w hołdzie powstańcom

    U stóp Pomnika Powstańców Wielkopolskich z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego władze Margonina oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy oddali hołd swoim przodkom spoczywającym na miejscowym cmentarzu.

    Pomnik uroczyście odsłonięty w roku ubiegłym jest miejscem szczególnej czci tych powstańców, którzy spoczęli na miejscowym cmentarzu. W takcie uroczystości burmistrz Margonina Janusz Piechocki nawiązywał do uroczystego apelu pamięci jaki odbył się w ubiegłym roku. Wskazał, że wciąż aktualne są słowa z apelu aby pamięć o powstańcach trwała po wsze czasy, a jej kultywowanie spoczywa na nas potomnych. Burmistrz Piechocki prosił też aby nie rezygnować z historii aby przekazywać ją swoim dzieciom i wnukom, bo to jest gwarancją przetrwania narodu. Wskazywał też, ze pamięć musi kosztować stąd też budowa pomnika była w pełni zasadna. W ceremonii składania wieńców uczestniczyło ponad 20 delegacji, a dźwięk werbli nawiązywał do wojskowego ceremoniału. Po złożeniu wieńców w poruszającym koncercie wystąpił Filip Pacześny, jeden z najbardziej utalentowanych młodych pianistów, stypendysta Funduszu Uzdolnionych dzieci pod patronatem małżonki prezydenta Agaty Kornhauser Dudy. W krótkim repertuarze nie mogło zabraknąć utworów jednego z bohaterów Powstania Ignacego Jana Paderewskiego oraz Fryderyka Chopina. Na zakończenie uroczystości widowiskowy spektakl ognia przygotowali strażacy z miejscowej jednostki OSP, którzy stworzyli piękne racowisko z wykorzystaniem czerwonych morskich rac.

    Warto dodać, że Margonin przez cały rok organizował wydarzenia, które odbywały się w ramach obchodów dwóch wielkich 100-letnich rocznic. Pokazy lotnicze Air Show, festiwal orkiestr, festiwal folklorystyczny, koncert narodowego zespołu Mazowsze, czy występ Krzesimira Dębskiego to tylko niektóre z wydarzeń poświęconych przeżywanym rocznicom.


    Zobacz także